Ceny nieruchomości mieszkalnych w chorwackim regionie Morza Adriatyckiego wzrosły o 70% od 2015 roku. Najnowsze dane mówią o wzroście na Adriatyku wynoszącym +10,6% (2/23 – 2/24) rok do roku.
Wzrost cen nieruchomości na chorwackim wybrzeżu wynika głównie z dwóch czynników. Istnieje długoterminowe zainteresowanie zakupem nieruchomości od inwestorów zagranicznych. Szacuje się, że na chorwackim wybrzeżu nieruchomości posiada około 70 000 obcokrajowców – Niemców, Słoweńców, Austriaków, Włochów, Skandynawów, a także inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Drugim czynnikiem jest ciągły wzrost turystyki przyjazdowej na chorwackim wybrzeżu (oczywiście z wyjątkiem lat covidowych). Rynek nieruchomości na obszarach nadmorskich jest w dużej mierze powiązany z funkcjonowaniem branży turystycznej, co dotyczy także Chorwacji, gdzie poza Splitem i częściowo Dubrownikiem nie ma większej aglomeracji nadmorskiej. Wpływ miało także wejście Chorwacji do strefy euro w 2023 roku.
Według wewnętrznych danych Rellox, średnia cena nieruchomości sprzedawanych klientom Rellox w Chorwacji wynosi 329 895 EUR bez podatku VAT. Średnia cena za m2 wynosi 5046 EUR. Rellox zajmuje się sprzedażą głównie nowych nieruchomości w popularnych lokalizacjach nad morzem. Do najdroższych lokalizacji na chorwackim wybrzeżu należą Dubrownik, Split, Hvar, Opatija, Rovinj i Zadar.
Przychody z wynajmu są generowane przez stosunkowo krótki sezon letni, który dotyczy szczególnie północnej części chorwackiego wybrzeża. W przypadku większych ośrodków, które zapewniają kompleksową obsługę wraz z zarządzaniem i dalszym wynajmem nieruchomości, dochód wynosi około 3% rocznie. Warto wspomnieć, że Chorwacja ma jedną z najniższych stawek podatku dochodowego od wynajmu w UE, która wynosi 12%. osób fizycznych i nie ma zasadniczego problemu legislacyjnego ani politycznego dla realizacji krótkoterminowego wynajmu turystycznego.
Zainteresowanie zakupem nieruchomości nad Adriatykiem koncentruje się na obszarze Dalmacji od Zadaru po Split. Większość inwestorów woli być jak najbliżej morza – najlepiej w pierwszej linii nad morzem. W tym kontekście pozytywne jest to, że zniknęły już zasadnicze problemy związane z nielegalnym budownictwem. Chorwacki rynek nieruchomości nadmorskich charakteryzuje się tym, że powstają tu raczej mniejsze projekty, za którymi często stoją lokalni deweloperzy. Dużych projektów nieruchomościowych i turystycznych jest tu stosunkowo niewiele, ale pojawiają się. Widać, że wpływ żeglarstwa jako pewnego zjawiska, które znacząco wpływa nie tylko na rynek turystyczny, ale także na rynek nieruchomości, w tym na planowanie budowy nowych marin czy modernizację istniejących, staje się coraz bardziej ciekawy. To żeglarstwo może częściowo wpłynąć na długość sezonu na Adriatyku i lepsze połączenie wysp z otoczeniem nieruchomościowym. W tej chwili większość klientów woli inwestować w nieruchomości na wybrzeżu kontynentalnym, zwłaszcza w okolicach Splitu i Zadaru.